MENU
Jesteś tutaj: Strona główna / Ważna zmiana przepisów o dodatek węglowy oraz o dodatek tzw. na peletowy i inne!!!

Ważna zmiana przepisów o dodatek węglowy oraz o dodatek tzw. na peletowy i inne!!!

Szanowni mieszkańcy gminy Czarny Dunajec!!!

W dniu 03 listopada zostały zmienione ustawy o dodatku węglowym, a także innych dodatkach (pelet, drewno kawałkowe, olej opałowy, gaz LPG). Szczególnie ma to znaczenie dla rodzin, które zgodnie z poprzednimi przepisami ze względu na zamieszkiwanie pod jednym adresem kilku gospodarstw domowych nie otrzymały wsparcia w postaci dodatku.

Zgodnie z wyjaśnieniami z Ministerstwa Klimatu i Środowiska:

Nowe przepisy pozwalają na przyznanie dodatków węglowych dla kilku gospodarstw domowych, jeżeli do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania. Brak możliwości ustalenia odrębnego adresu wynikać może z obiektywnych przyczyn, jak np. ograniczone możliwości organów gminy w nadaniu odrębnego adresu w ww. terminie. Należy mieć jednak na uwadze, że w tym przypadku możliwość przyznania dodatku węglowego należy rozpatrywać w sytuacji, jeżeli podjęte zostały kroki formalne, prowadzące do nadania odrębnego adresu miejsca zamieszkania. Nie ma znaczenia, czy główne źródło ciepła (piec) jest oddzielne czy współdzielone oraz nie ma znaczenia data złożenia deklaracji.

Na podstawie nowych przepisów, aby otrzymać wsparcie w wysokości 3 tys zł urzędnik będzie musiał pod wskazanym adresem przeprowadzić WYWIAD ŚRODOWISKOWY i ustalić tzw. „odrębny lokal” dla gospodarstwa domowego, które złożyło wniosek.

W tym przypadku należy zgłosić się do tutejszego Ośrodka Pomocy Społecznej (ul. Kamieniec Dolny 55) i złożyć ponownie wniosek. Zakończenie pozytywnie sprawy będzie wiązało się z wydaniem decyzji administracyjnej ze strony organu. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

Nowe przepisy dotyczą głównie tych rodzin, których wnioski zostały zostawione bez rozpoznania, ale także gospodarstw domowych, które otrzymały już decyzje odmowne, bowiem miały złożone deklaracje w CEEB dotycząca źródła ciepła po 11 sierpnia.  

Osoby już wymienione w składach rodzin, które otrzymały dodatek nie mogą się ubiegać ponownie!!!

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej obecnie prowadzi wiele postępowań, które nie zostały zakończone decyzją administracyjną (deklaracje w CEEB składane po 11 sierpnia), w tym przypadku również będzie przeprowadzany wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania.

Przepisy nie zmieniły się jeśli sprawa dotyczy zgłoszenia pieca tylko na drewno zamiast na węgiel.

Również w ten sam sposób zostały przepisy zmienione dla osób, które ubiegają się o dodatek peletowy.

Przypominamy, że nie można składać nowych wniosków i zmieniać składu gospodarstwa domowego jeśli wcześniej miało się przyznany dodatek.

Termin składania wniosków zarówno o dodatek węglowy oraz tzw. dodatek „peletowy”, drewno kawałkowe, olej opałowy, gaz LPG mija 30 listopada 2022 roku !!!! Jest to termin ostateczny.

Godziny przyjmowania stron w GOPS:

Pon. 8:30-17:00, wtorek: 8:00-14.30, środa 8:00-14.30, czwartek: 8:00-14.30, piątek: dzień wewnętrzny – bez przyjmowania stron!!!

 

Rafał Wilkus

GOPS Czarny Dunajec