MENU
Jesteś tutaj: Strona główna / Warsztaty historyczne na temat ,,Syberii’’

Warsztaty historyczne na temat ,,Syberii’’

W ramach projektu socjalnego dla Seniorów, w dniu 30 czerwca 2022 roku odbyły się Warsztaty historyczne na temat ,,Syberii’’.

Syberię nie bez powodu nazywano „nieludzką ziemią” i największym cmentarzem świata, grobowcem wchłaniającym bezpowrotnie ludzi. Zsyłki Polaków do odległych zakątków Rosji praktykowane były już w czasach carskich. Stanowiły jedną z podstawowych metod walki z polskością w okresie zaborów.

Celem sowieckich deportacji Polaków nie było osiedlenie ich na nowych terenach, lecz stopniowe wyniszczanie narodu polskiego.

Tysiące Polaków zostało na zawsze w syberyjskiej ziemi. Obszar ten będący miejscem martyrologii licznych pokoleń Polaków stanowi jedno z najtragiczniejszych odniesień dla polskiego losu w całej historii naszego kraju.

W trakcie warsztatów Seniorzy poznali m.in. historię powstania zabajkalskiego, które wybuchło 6 lipca 1866 roku według kalendarza gregoriańskiego. Prelegent podczas zajęć pokazywał i szczegółowo objaśniał życie naszych rodaków min. na wsi Wierszyna, która leży  nad rzeką Idą , położona około 100 kilometrów na północ od Irkucka i 20 km na północny wschód od Tichonowki niemal w samym centrum Ust-Ordyńskiego Okręgu Buriackiego w obwodzie irkuckim. Do Wierszyny prowadzi jedna wyboista, gruntowa droga, która po wielkich opadach staje się nieprzejezdna i odcina wieś od świata. Wieś została założona przez polskich emigrantów, głównie z Zagłębia Dąbrowskiego (zachodniej Małopolski), którzy osiedlili się tu około 1910 roku. W Wierszynie działa wiejska szkoła (zajęcia prowadzone są w języku polskim) oraz stojący w centralnym miejscu drewniany kościółek, w którym funkcję proboszcza pełni (od 2009) o. Karol Lipiński OMI. We wsi działa Dom Polski, pełniący funkcję domu kultury i miejsca spotkań mieszkańców, z amfiteatrem i skansenem. Seniorzy oglądali również krajobrazy  Syberii -  w różnych porach roku, faunę, florę oraz nieodzownych towarzyszy  Polaków na zesłaniu tj.Buriatów, ich kulturę i obyczaje.

Warsztaty prowadził znany i ceniony przewodnik tatrzański, beskidzki Jerzy Bogusław Nowak. Międzynarodowy  przewodnik górski „Lider’’. Przewodnik  i  przodownik górski a także narciarski z uprawnieniami na wszystkie góry w Polsce. Ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pilot wycieczek krajowych i zagranicznych. Podróżnik, prelegent, fotograf. Autor 22  wystaw fotogramów od Himalajów i Andów po góry Syberii. Stały korespondent zagraniczny kwartalnika „W górach”. Wielbiciel  i pasjonat Syberii i Kaukazu. Uczestniczył  w  wyprawach w : Himalaje, Andy, Taurus, Alpy Julijskie, Dolomity, Dachstein ,Riłę, Gorgany, Czarnohorę, Olimp, Synaj, Chamar – Daban, Golce – Tunkijskie, Maramorosze, Alpy  Rodniańskie,  Fogarasze, Ałtaj Gobijski, Ural Polarny, Kaukaz  Gruziński, Rosyjski i Armeńsko – Karabaski. Podróżował Koleją  Andyjską, Transsyberyjską i Krugobajkalską.

 

Opracowała: A. Schull